تاریخ: 5 مهر 1392 بازدید: 2857 نویسنده: khansaradminعسل طبیعی دارای خواص بسیاری است که آن را به ماده ای مغذی و شفابخش تبدیل کرده است که تقریبا شفای تمامی امراض در آن وجود دارد.

اما به جز عسل های چهل گیاه و یا مخلوط چند نوع گیاه ، که گیاه غالب آن مشخص نیست ، عسل های تک گیاهی نیز وجود دارد که رویش گل و عمل آوری عسل حاصل از آن تقریبا مخصوص یک منطقه یا چند منطقه خاص می باشد . مثل عسل عناب که تنها منطقه رویش و بدست آوردن عسل آن منطقه خراسان جنوبی است .

عسل های تک گیاهی دارای خواص منحصر بفرد و مرتبط با گیاه مربوط به خود هستند که در ادامه این مطلب به بیشتر آن ها می پردازیم ...


ادامه مطلب

تاریخ: 8 مهر 1392 بازدید: 1887 نویسنده: khansaradminاستفاده از سموم طبيعي در درمان بعضي امراض، از دير زمان ريشه در فرهنگ و تمدن بشري داشته و در اين ميان زهر زنبور عسل از جايگاه ويژه اي برخوردار است. به واقع شواهد و قرائن نشان دهنده اين نکته است که بشر در قرون قبل از ميلا د با درمان از طريق بهره گيري از زهر زنبور آشنا بوده است به عنوان نمونه بابلي ها، مصري ها، ايرانيان و رومي ها از جمله اقوامي بودند که از زهر زنبور عسل به منظور درمان امراض گوناگون استفاده مي کردند. ژرمن ها و اسلا و ها نيزدر قرون وسطي زهر زنبور عسل را براي درمان نقرس به کار مي بردند. در حقيقت مي توان تاريخچه استفاده از اين شيوه درمان را در زمان هاي بسيار قديم و حدود 3 هزار سال قبل از ميلا د رهگيري کرد. زماني که مصريان و يونانيان باستان از گزش زنبور زنده براي درمان بيماري هاي روماتيسمي استفاده مي کردند. اما امروزه اين شيوه درماني به عنوان يک شاخه خاص پزشکي آلترناتيو، طيف وسيعي از بيماري ها را درمان مي کند...
ادامه مطلب

تاریخ: 8 مهر 1392 بازدید: 2420 نویسنده: khansaradmin


 

بره‌موم ماده‌ای شبیه موم و از تولیدات زنبور عسل است، حالت آن خمیری شکل و چسبناک با بوی مطبوع که رنگ آن از سبز تا قهوه‌ای تیره متغیر است. رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و خصوصیات آن بستگی به نوع گیاهان موجود در هر منطقه دارد. بره موم، در هوای سرد، ترد و شکننده و در هوای گرم، نرم و چسبناک می‌شود. زنبور عسل بره موم را از ترکیب صمغ گیاهان، موم، شهد گل و گرده گل می سازد. رزین های بره موم از انواع درختان و درختچه ها جمع آوری می گردند. بنظر می رسد هر منطقه و کلنی منابع رزین ترجیهی خودش را داشته باشد که به اختلاف زیاد رنگ، بو و ترکیب منجر می شود. نسبت رزین های درختی در اروپا طوری است که هر جا درختان صنوبر موجود باشند، زنبور عسل ترجیحاً رزین را از جوانه برگ این درختان جمع آوری می کنند ...

ادامه مطلب

تاریخ: 8 مهر 1392 بازدید: 2338 نویسنده: khansaradmin

 


موم ماده ای است جامد و بی شکل با بوی مطبوع، بدون طعم و به رنگ زرد که حاصل ترشحات غدد موم ساز زنبور عسل است که در زیر شکم آن قرار دارند. موم در ابتدا بصورت مایع بوده وپس از مجاورت با هوا سخت شده و به صورت پولک در می آید زنبورها موم را برای سلول سازی داخل کندو بکار می­برند.

خواص و کاربرد های هر نوع موم منحصر به خود آن است. مهمترین کاربرد آن در خود کندو می­باشد که زنبور عسل از موم برای ساختن ( شان ) بعنوان محلی برای تخم ریزی و پرورش نوزادان، انبار عسل، انبار گرده گل و بطور کلی محل زندگی خود استفاده می­کند.

موم‌ در دمای اتاق جامد است، در الکل و آب غیرمحلول و در اتر و سولفوردوکربن قابل حل می‌باشد و در حرارت شصت درجه ذوب می‌شود.

از هر ۱۰ قاب بافته شده در کندو، ۲۵۰ گرم موم خالص میتوان بدست آورد...

ادامه مطلب

تاریخ: 5 مهر 1392 بازدید: 2141 نویسنده: khansaradmin
ژل رویال یا شاه انگبین (به انگلیسی: Royal jelly)‏ از محصولات و فرآورده های زنبورعسلمی‌باشد.

ژل رویال نوعی ماده غذایی است که توسط زنبورهای عسل تهیه می‌شود و معمولاً همه لاروها در سه روز اول زندگی از ژل رویال تغذیه می‌کنند، اما این جیره غذایی از روز چهارم تغییر می‌کند و جای آن را مخلوطی از عسل و گرده می‌گیرد، و تنها ملکه تا آخر عمر بر ژل رویال تغذیه می‌کند وبه نظر می‌رسد که این نوع غذا باعث به وجود آمدن اختلافات اساسی بین زنبورهای ماده و ملکه می‌گردد به طوری که طول مدت زندگی ملکه بیش از پنجاه و دو برابر طول زندگی زنبورهای کارگر است واز لحاظ حجم نیز ملکه دو تا سه برابر کارگرها می‌باشد.

ژل رویال توسط زنبورهای پرستار تولید می‌شود واین زنبورها در روز ششم زندگی اقدام به ترشح ژل رویال می‌کنند که در حقیقت مایعی سفید رنگ است که در تغذیه لاروها و به ویژه ملکه به کار می‌رود. اما این ترشحات در روز دوازدهم قطع می‌گردد و لاروهای پرستار این وظیفه را به نسل دیگری از لاروها که سن آن‌ها کمتر است می سپارند.

زنبورهای کارگر دارای دو غده بر روی سر خود می‌باشند بنام ... 

ادامه مطلب

تاریخ: 5 مهر 1392 بازدید: 2401 نویسنده: khansaradmin
«گرده گل» یا «گرده زنبور عسل» که گاهی اوقات حتی «غذای کامل» نیز خوانده می‌شود خواص بیشمار و فوق‌العاده‌ای برای بدن دارد و حاوی بیش از 96 نوع ماده مغذی مختلف است.

گرده گل حاوی تمام انواع ریزمغذی‌های ضروری برای سلامت بدن است و تقریبا 40 درصد از آن را پروتئین تشکیل می‌دهد که تمام این پروتئین‌ها قابل استفاده و مفید هستند.

یکی از مهم‌ترین و بارزترین خواص گرده گل تقویت سیستم ایمنی بدن است. گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین‌های دیگر، مواد معدنی، پروتئین‌ها و مهم‌تر از آن آنتی‌اکسیدان‌های مفید با مولکول‌های رادیکال‌ آزاد که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، مبارزه می‌کند.

برخی دیگر از خواص مهم این محصول طبیعی و مقوی عبارتند از ...

 

 

ادامه مطلب

تاریخ: 5 مهر 1392 بازدید: 2380 نویسنده: khansaradminعسل از جمله ارزشمند‌ترین مواد غذایی و سرشار از سودمند‌ترین مواد حیاتی است که برای تولید آن، زنبورعسل شهد بهترین گل‌ها را مکیده و پس از افزودن انواع آنزیم‌ها و انجام چند کنش شیمیایی، شهد را تبدیل به مایعی خوشبو، نشاط‌ ‌آور، نیروزا و شفابخش به‌نام عسل می‌کند.

برای تهیه و فرآوری هر کیلوگرم عسل طبیعی، زنبور‌عسل باید 120 تا 150 هزار بار شهد جابه‌جا کند و از 10 میلیون گل، شهد برداشته و مسافتی برابر هفت مرتبه چرخش به دور کره زمین بپیماید.

عمر یک زنبور‌عسل کارگر حدود 45 روز است که طی آن هیچ‌گاه نمی‌خوابد!           عسل طبیعی تنها ماده‌ای غذایی است ...

ادامه مطلب

تاریخ: 5 مهر 1392 بازدید: 995 نویسنده: khansaradminزنبورها به خاطر پیش اندیشی هندسی می‌دانند با صرف انرژی مساوی، ۶ ضلعی ، از مثلث و مربع بزرگتر است و حجم عسل بیشتری در آن ذخیره می‌شود.

دیواره‌های شانه عسل ازخانه‌هایی با ضخامت 0.3 میلیمتر ساخته شده که می‌تواند 30 برابر وزن خودش را تحمـل کند. یک شـانه 20 در 40 سانتـی‌متر می‌تـواند بیـش از 2.5 کیـلوگرم عسـل رادر خـود نگـه دارد.

زنبورها منشورهای 6 وجهی را در بخش لوزی شکـل می‌دهنـد و به طور همـزمان در بخـش‌های مختـلف کار می‌کنند و شانه‌ای بدون درز و قابل دیدن می‌سازند.

شانه عسل به طور عمودی از بالا به پایین ساخته می‌شود و زنبورها از بخش‌هایی از بدن خود به جای ابزار اندازه‌گیری استفاده می‌کنند.


 


 


ادامه مطلب

تاریخ: 11 شهریور 1392 بازدید: 344789 نویسنده: khansaradmin

عسل طبیعی دارای خواص بیشماری از جمله ...

مهمترین خاصیت عسل ، ضد میکروب بودن آن است. در حالی که عسل یک ماده کاملاً خوراکی است و بایستی محیط خوبی برای پرورش میکروب ها باشد ، ولیکن میکروب ها در معرض عسل نابود شده و اجساد آنها نیز به مرور از بین می رود. زیرا عسل حاوی آنتی بیوتیک و آنزیم دیاستاز است . در گذشته از این خاصیت عسل  برای از بین بردن پینه های دست و پا سود می جستند.

ادامه مطلب
نظرسنجی
نظرشما در مورد عملکرد و ظاهر سایت؟
عالی
خوب
متوسط
بد

 
آمار سایت
آمار مطالب یک ساعت پیش: 0
امروز: 36
این ماه: 10330
کل: 20949
کل نظرات: 264344
آمار کاربران یک ساعت پیش: 13
امروز: 149
این ماه: 16200
کل: 41978
بن شدگان: 0
جدیدترین عضو: RubenVlamingh
آمار بازدید از سایت
بلوک
مشترک مطالب مفید این سایت باشید

آدرس ایمیل خود را وارد کنید

Designed by: designgrf.ir | دیزاین گرافیک